Wysokość wynagrodzenia radcy prawnego lub sposób jego ustalenia powinny zostać uzgodnione z klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.
Wysokość wynagrodzenia powinna być ustalana, w szczególności z uwzględnieniem koniecznego nakładu pracy, wymaganej specjalistycznej wiedzy, umiejętności i odpowiedniego doświadczenia, stopnia trudności i złożoności sprawy, jej precedensowego bądź nietypowego charakteru, miejsca i terminu świadczenia usługi lub innych szczególnych warunków wymaganych przez klienta, znaczenia sprawy dla klienta, odpowiedzialności wiążącej się z prowadzeniem sprawy, utraty lub ograniczenia możliwości pozyskania lub wykonywania czynności zawodowych na rzecz innych klientów oraz rodzaju więzi z klientem.
Radca prawny nie może zawierać z klientem umowy, na mocy której klient zobowiązuje się zapłacić wynagrodzenie za prowadzenie sprawy wyłącznie w razie osiągnięcia pomyślnego jej wyniku. Dopuszczalna jest natomiast umowa, która przewiduje dodatkowe wynagrodzenie za pomyślny wynik sprawy, zawarta przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy.
Wynagrodzenie radcy prawnego nie obejmuje opłat i wydatków.
wynagrodzenie jednorazowe za pomoc w przygotowaniu pisma (wezwania, podania administracyjnego, wyjaśnienia itp.)
wynagrodzenie za przyjęcie sprawy do prowadzenia (ustalane indywidualnie dla całego zlecenia, również w wariancie z premią za sukces "sukces-fee")
wynagrodzenie godzinowe (ostateczna wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od poświęconego na zlecenie czasu)
miesięczne wynagrodzenia ryczałtowe (ustalane indywidualnie, stałe miesięczne wynagrodzenie za bieżącą obsługę prawną)